Jemné motorové ostření

Na astro fóru se vyskytla příležitost za rozumný peníz získat desku k motorovému ostření JoloFocuser od astrofotografa Łukasze Sochy, která po připojení komunikačního modulu Arduino nano, krokového motorku a vhodného zpřevodování příjemně usnadní a zpřesní proces ostření. Jako bonus zde pak existuje po osazení teplotním čidlem možnost kompenzace změny teploty během noci.

Z výpočtu CFZ mi pro moji sestavu 80/510 F6.4 (600ka s 0.85x rovačem pole) + Canon 350D (velikost pixelu 6.4um) vychází požadovaná přesnost 95um na jeden krok motoru (200 kroků n otáčku). Optimální by měl být jeden krok motoru byla zhruba destina CFZ. Jelikož cryford u SW ED80 postrádá možnost jemného ostření, bylo nutno nějak vymyslet zpřevodování (bez převodu vychází jeden krok motoru 63um).

Ideálním přenosem se jeví řemen, problém však nastal práve s převody - největší sehnatelný převod je 1:5, což by dalo 12.5um/krok. To by asi stačilo, ale bohužel řemenice v tomto poměru jsou poměrně monstrum. Nakonec jsem se rozhodl pokusit se o takovou hybridní převodovku ze zbytků ozubení po upgradu montáže HEQ5 Pro na řemenový pohon. Malé ozubené kolo na hřídeli motoru bude otáčet velkým, na jehož ose bude zároveň malá řemenice a přes řemen se následně bude otáčet velkou řemenicí na ose cryforu. Výsledný převod bude 1:9.3 (ozubená kola 9:28 a řemenový převod 1:3) a 6.72um na jeden krok motoru.
Použitý motor je Pololu velikost NEMA14, 10V 0.5A zakoupený u firmy ( SnailShop.cz. Řemenice T2.5 12 zubů a 36 zubů + řemen 120mm u Tyma.cz. Zbytek domácí zásoby šroubků a hliníku ze starých HDD.

Postup prací - mechanika

Na motor nejprve přidělán pastorek (9 zubů) - nutno vysoustružit redukci, protože motorek má hřídel průměru 5mm, kdežto pastorek z montáže díru 4mm.


Motor s redukcí a pastorkem

Jako osu pro osazení malé řemenice a velkého ozubeného kola jsem zvolil šroub s "holou" částí, kterému jsem užíznul hlavu, aby zbyla jen část závitu a hlavu nahradil matkou zatáhlou až k rozhrání závit-holá část. Malé řemenici jsem odstranil předsazení a místo něj nalisoval větší ozubené kolo.





Z originálního kolečka ostření jsem odřezal vlastní kolečko a zůstalo jen prodloužení (průměr 8mm), které se červíkem připevňuje na osku cryfordu (4mm). Bohužel je oska relativně krátká a z důvodu vetšího vysunutí na druhé straně téměř nejde vidět a nelze tak připojit druhé kolečko manuálního ostření. Do řemenice je pak udělán otvor průmět 8mm a červíkem přichycena. Rada pro odvážné - bez soustruhu nebo stojanové vrtačky se o vrtání otvorů do řemenic nepokoušejte, jinak to bude s jistotou křivě a výsledkem házející řemenice :-)


Řemenice místo kolečka ručního ostření cryfordu

Nyní je na řadě plošinka na uchycení převodovky - čirou náhodou když se destičks hliníku přiloží tak, aby se opřela o rybinu pro hledáček, bude v rovině s velkou řemenicí na ose cryfordu :-) Uchycení je realizováno na dvou šroubech - kolem jednoho se celá převodovka otáčí kolem osy rovnoběžné s osou cryfodu, čímž se zajistí napínání řemene a druhým se pak zajistí poloha.


Osazení převodovky


Napínání řemene

Nakonec se osadí motorek a mechanika je hotovo :-) Vč. cryfordu celá tahle sranda váží 960g.



Postup prací - elektronika

Zde je nutno jen sehnat si Arduino nano (stačí klon za zlomkovou cenu originálu), vhodnou krabičku a prodrátovat to podle návodu. Já to měl okořeněné vadným arduinem, kterému po chvilce z nějakého důvodu shořel interní 5V regulátor napětí a tím pádem se po připojení externího napětí na výstupu 5V objevovalo až 8V! Takže mi zbyla jen hromádka elektorniky, smrad, dým a černé myšlenky o dalším vyrostlém trpaslíkovi. Naštěstí to odskákalo jenom arduino, Jolo deska a USB port počítače tuto nehodu přežili bez úhony. Čína je prostě čína.


Zničený stabilizátor Arduina

Krabičku jsem sehnal jen zacvakávací, zato ideálních rozměrů, tak jsem ji upravil na šroubovací ručně :-) Jolo desku jsem ale musel lehce pilníkem upravit taktéž (uznávám, že jsem odfláknul pravidlo "2x měř, jednou řež", což vždy nese své ovoce). Teplotní čidlo DS18B20 jsem nepřipojoval přes stereo jack, ale přímo jsem napájel drátky na desku (ke konektru).


Krabička s focuserem

Ruční ovládání jsem si udělal z plastového obalu na SD kartu - stačilo jen vložit mikrospínače, popisek a přilepit magnet, aby se to dalo odkládat kam se to zrovna hodí a je to železné :-)
Pod krabičku jsem přidělal aktivní USB hub, což skýtá výhodu v tom, že focuser, pointační kamera a foťák (příp. kamera) budou napojeny krátkými kabely (nezavazí, nemává s nimi vítr a mohou být připojeny pořád) a do PC mimo celou sestavu půjde pouze jediný kabel.


Krabička s USB hubem

Krabičku i s USB jsem připevnil na kruh pointačního dalekohledu kvůli lepšímu rozložení váhy.


Finální usazení


Finální usazení

A na závěr ještě finální video fokuséru v "ruční" akci