LinkedIn

18. června 2009 jsme se zúčastnili konference Středoevropské fórum železničních operátorů 2009, organizované Railway Market Forum ve Varšavě, v Polsku. Heslem letošní konference bylo „Efektivita činnosti a konsolidace trhu v době krize“.

Kromě přednášejících z polských železnic se zde objevili i zástupci společností ZSSK Cargo, CER, OKD Doprava, DB Schenker Rail a také představitelé polského Ministerstva Infrastruktury.

Při setkání těchto dvou stran vždy dochází k diskuzi na téma poplatky za použití železniční dopravní cesty. Dopravci si myslí, že jsou moc vysoké a Ministerstvo, že navýšení je nutné, protože nebýt poplatků, nebyly by prostředky na údržbu železničních tratí a ještě více by se snížila průměrná rychlost vlaků.

Stejně tak setkání zástupců PKP Cargo se soukromými dopravci vyvolává hodně emocí, a to z důvodu monopolistických praktik hlavního polského národního dopravce, který tentokrát oznámil restrukturalizaci a plánované propuštění cca 7000 lidí.

Kromě velmi zajímavých přednášek a diskuzí byl v průběhu konference prostor také na navazování neformálních vztahů a jednání s firmami z železničního oboru.